Antivirových programů, které jsou k dispozici zdarma, existuje celá řada. Některé z nich jsou zdarma už z důvodu, že nabízejí tak omezenou funkcionalitu, že je v podstatě prodávat nelze (například antivirus pro jednorázovou kontrolu disku). Jiné jsou nabízeny v podobě zkušebních verzí (trial / demo), které třeba plnou funkcionalitu mají, ale na omezenou časovou dobu.

Pak existuje malá skupina světlých výjimek, kde nabízí výrobce zdarma (pro domácí / nekomerční použití) antivirovou i antispywarovou ochranu a to i v podobě rezidentního souborového of štítu. To znamená, že činnost uživatele a dalších programů SPAMmetr nad souborovým systémem je sledována nepřetržitě. Právě tato funkcionalita je pro běžného uživatele stěžejní. V konečném důsledku lze s takovým štítem často oželet i chybějící ochranu elektronické pošty či webového obsahu. Infikovaná příloha je totiž soubor jako každý jiný, stejně tak zavirovaná HTML stránka na internetu. A právě hlídání manipulace se soubory je práce pro zmiňovaný štít ala on-access skener. Často je tak snížen pouze komfort uživatele (typicky: infikovaná zpráva se z pošty nesmaže automaticky, ale antivirus začne „křičet“ až při manipulaci s infikovanou přílohou, uživatel ji musí smazat sám), cheap NBA jerseys zatímco úroveň zabezpečení zůstává shodná. Co je wholesale NFL jerseys důležité zmínit, grátis verze NEJSOU vykoupeny horší detekcí havěti. Rozdílem oproti placeným verzím je absence podpory ze strany výrobce (telefonické, e-mailem…).

Světlé výjimky

Jednoznačně nejbohatší možnosti nabízí Avast (od února 2010 v české verzi 5). Jeho funkcionalita je dokonce tak široká, že i placené antiviry mohou často závidět. Neschází transparentní kontrola pošty na Improve protokolech POP3, SMTP, ale dokonce i IMAP a NNTP a to včetně SSL/TLS šifrovaných spojení! Pak je tu kontrola IM klientů (ICQ, Windows Messenger…), P2P sítí, kontrola webového obsahu (HTTP) a dokonce i „behaviorální štít“, kontrolující činnost jednotlivých procesů. Zajímavostí je pak možnost naplánovat kontrolu, která si dokáže „probudit“ počítač z režimu spánku a po kontrole ho zase nechat usnout.

avast! Home Edition lze stáhnout zdarma z www.avast.cz

Co se týká funkcionality, nejskromněji působí německá Avira (CZ ani SK verze neexistuje), která nabízí nutné minimum, které bylo výše popsáno: modul pro jednorázovou kontrolu disku a rezidentní souborový štít. Nicméně i to může stačit a existuje spousta spokojených uživatelů. I když není Avira příliš známý antivirus, vysoce se cení především jeho nenáročnost na hardware a opravdu velice kvalitní detekce.

Avira Antivir lze stáhnout zdarma Scoliosis z www.free-av.com

Podobnou funkcionalitu nabízí i antivirus Microsoft Security Essentials. I když je na trhu nováčkem, je možné mu plně důvěrovat. Od února 2010 je k dispozici i v české verzi.

Microsoft Security Essentials lze stáhnout zdarma z www.microsoft.cz

Bohatší jsou možnosti cheap jerseys free řešení AVG (k dispozici i česká verze). Zde je k dispozici i modul pro obecnou kontrolu komunikace, která teče skrze protokoly SMTP a POP3 (tedy kontrola pošty) a příjemným bonusem je technologie LinkScanner, která brání vstupu na podezřelé webové stránky. Pokud používáte např. vyhledávač google, tak zde dokonce ke každému výsledku přidá zelenou fajfku či červený křížek – podle toho, zda považuje obsah cílové stránky za bezpečný nebo škodlivý. Tato technologie není běžnou součástí Boxing ani placených řešení a co víc, dokáže občas zabránit i vstupu na stránky, které sice neobsahují škodlivý kód, ale snaží se „vytlouc“ z uživatele nějaké citlivé informace.

AVG Anti-Virus Free Edition lze stáhnout zdarma z free.avg.cz

Závěr

Pokud bych to měl shrnout, Česká republika je velmocí mezi grátis antiviry. Vývoj hned dvou popisovaných probíhá na území ČR (Avast – Praha, AVG – Brno). Společnost Alwil (výrobce Avastu) přitom tlačí grátis verzi Avast jako primární produkt a naopak placenou nabízí jako doplněk (pokud by snad někomu přišlo slušné za něco takového zaplatit – i když bez nároku na další funkcionalitu). Z tohoto pohledu je Avast jedinečný a nutno podotknout, že tenhle model Alwilu funguje a je výdělečný.


2 komentáře » for Antiviry zdarma
  1. Driftak napsal:

    ja pouzivam avg free edition ale vim ze verze zdarma jsou jen cast antivirusu

  2. mijanboy napsal:

    Asi 2 roky nazpět jsem měl čest vyzkoušet jak na tom pár antivirů opravdu je díky „parádnímu“ viru který se objevil v ntb kamaráda i přes Essentials. Jednalo se o full verze Avg, Avast, Norton, Avira + ještě jeden na který si už nevzpomínám + pár bezplatných Spybot apod. Výsledkem jsem byl překvapen – 4 full verze po vyčištění a opětovné kontrole tvrdily že je vše OK – a jeden oznamoval něco na způsob že program se mění v jiné a nelze ho lapit…. Návody na netu v podobě systematické očisty 3 a více různých programů dopadl stejně „úspěšně“ . Pochopitelně nebyl problém s přeinstalací ale nepřipadalo mi to vůči tomu viru fér :). Nakonec vir porazil bezplatný program a já jsem od té doby na všech pc a ntb odinstaloval či zakázal veškeré bezp.programy a 1x týdně provedu očistu. Program udělá svoji práci a konec..žádné monitorování a podobné nesmysly které akorát PC brzdí. Program se jmenuje mwav a pokud je v pc crack např: keygen.exe tak mwav oznámí že ho přejmenoval :keygen.exe.mwt a tím to končí. 99% antivirů rozáří obrázovku červeným vyjížděcím oknem o viru či trojanu který v základním nastavení vymažou… a to je asi to jediné včem je jeden lepší než druhý… a o zpomalení systému škoda mluvit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*