28. února 2013 byla oficiálně představena nová řada bezpečnostních řešení avast! verze 8 a to včetně zcela nové a nejvyšší edice avast! Premier. Tato edice zároveň posloužila k napsání první recenze po dlouhé době. Pokud se tato forma osvědčí (tj. vytáhnout jen to, co mě zaujalo), budou následovat další. 

Když pominu „samozřejmosti“ okolo antiviru, antispamu a firewallu, nejvíce mě zaujaly tyto záležitosti:

 • Ovládání je uzpůsobeno i pro dotyková zařízení.
 • Naplánovaný test dokáže probudit počítač z režimu spánku a po dokončení testu ho do něj zase uvést.
 • Pokud narazí souborový štít na podezřelou aplikaci, která má být spuštěna, nabídne uživateli využití další skvělé funkcionality: sandbox (více níže).
 • Antispam a kontrola pošty funguje zcela nezávisle na použitém poštovním klientovi. Bez extra konfigurace zvládne i nejkomplikovanější (a pro mě zásadní) možnou variantu: IMAP SSL/TLS.
 • K dispozici je i štít kontrolující nezávadnost komunikace v řadě tzv. Instant Messengerů.
 • Firewall obsahuje i síťové nástroje poskytující bližší informace o libovolné IP adrese a grafický „traceroute“.
 • Mezi nástroji lze najít i „skartovač dat“, tj. nástroj, který umožňuje bezpečné mazání souborů. To co smažete „klasicky“, to lze totiž snadno obnovit a teoreticky toho může i někdo zneužít.
 • „Čištění prohlížečů“ je nástroj, který zkontroluje stav doplňků v jednotlivých webových prohlížečích. Lze je odsud jednoduše zapínat / vypínat a ty špatně hodnocené umožňuje automaticky vypnout.
 • Nástroj „AccessAnywhere“ vám umožňuje plně ovládat počítač vzdáleně, odkudkoliv ze světa. Pochopitelně je potřeba znát přístupové jméno a heslo, dané PC musí být zapnuté a na druhém PC musí běžet avast! Překážkou přitom není privátní IP adresa nebo veřejná, stále se měnící.
 • Alternativou je nástroj „Vzdálená asistence“, díky které se můžete jednorázově připojit ke kamarádovi, který taktéž používá avast! a potřebuje s něčím pomoci. Stačí si s protějškem vyměnit osmimístný kód (například telefonicky), zbytek zajistí avast!
 • Avast! obsahuje funkci pro blokování reklam na webových stránkách.
 • Doplněk prohlížečů WebRep hodnotí ne/závadnost odkazů ve výsledcích vyhledávači Google a pak každé navštívené stránky. Hodnocení můžete ovlivnit i vy kliknutím na ikonu v liště prohlížeče. Hodnocení totiž nastavuje přímo rozsáhlá komunita fanoušků.
 • Volitelně lze zakoupit další nástroje (přímo z produktu) a těmi jsou: avast! EasyPass pro správu hesel a osobních údajů (mimo jiné automaticky vyplňuje formuláře na webu) a avast! BackUp pro zálohování s možností zálohování do pronajatého úložiště na Internetu.
 • Instalaci avast! lze provázat s účtem na https://my.avast.com/. Můžete pak jednoduše nahlížet na stavu „avastů“ v celé rodině či firmě na jednotlivých počítačích! Pokud používáte avast! Mobile Security, pak zde můžete i lokalizovat aktuální pozici mobilu (třeba ukradeného) a vzdáleně o ovládat. Velice působivé.

No a na závěr to nejlepší:

avast! 8 Premier nabízí unikátní funkci „Software Updater“ (ve velice osekané podobě dostupná i ve verzi zdarma), která automaticky kontroluje stav nejdůležitějších aplikací v počítači uživatele a v případě existence bezpečnostní záplaty nabídne její stažení a automatickou instalaci! Pokud je mi známo, toto zatím nabízí jen jediná konkurence (Kaspersky), avšak bez takto kvalitní integrace. V době, kdy se celá řada havěti šíří přes zranitelnosti ve webových prohlížečích a aplikacích typu Java, Adobe Flash Player, Adobe Acrobat Reader…, je tato funkcionalita spásou. Funguje totiž často podstatně lépe než oficiální způsoby záplatování a navíc je zcela srozumitelná i pro běžného uživatele. Stačí v podstatě jen odsouhlasit instalaci záplaty (jedno kliknutí myší) a o vše se postará avast! zcela automaticky.

Druhou velkou kapitolou jsou možnosti virtualizace. Prvním souvisejícím pojmem je již dříve zmiňovaný sandbox. Sandbox umožňuje spouštět libovolný program v izolovaném prostředí a odstínit tak zbytek počítače od (potencionálně škodlivých) změn, které se tyto programy mohou pokoušet provádět. Avast! dokáže uživateli nabídnout sandbox automaticky v momentě, kdy má být spuštěna podezřelá aplikace (už na základě výsledků souborového štítu) a uživatel tak má jednoduchou možnost spustit tuto aplikaci v izolovaném prostředí a přesvědčit se na vlastní oči o její bezúhonnosti či její závadnosti. To vše bez stresu a škod. Druhou variantou je manuální využití sandboxu nad libovolnou aplikací. Eventuálně lze předdefinovat aplikace/procesy, které se budou v sandboxu spouštět vždy bez zapříčinění uživatele. S virtualizací souvisí i další skvělá funkce: SafeZone, kde se pro změnu očekává, že zde bude uživatel provozovat jen zaručeně bezpečné a citlivé aplikace (třeba internetové bankovnictví). SafeZone totiž chrání před keyloggery (sledování mačkaných kláves) i před falšováním DNS záznamů (SafeZone používá DNS servery společnosti Avast).

Na závěr tak mohu pronést jediné: Bravo!


5 komentářů » for avast! 8 Premier
 1. malleus napsal:

  Tuhle recenzi by měl Avast přibalovat ke své nabídce. Já se z toho co píšou na webu nic moc nedozvěděl a že je rozdíl až takhle zásadní už vůbec ne.

 2. Martin napsal:

  Vyborna recenzia: strucne a jasne zhrnute dolezite veci, prehladne obrazky. Presne takto si predstavujem v dnesnej dobe recenzie novych AV-produktov. Len tak dalej! 🙂

 3. Failer napsal:

  Uvidíme. Moje zkušenost s Putty a Avastem je lehce negativní. Sandbox starší verze totiž nechtěl pustit Putty na síť – pro použití takovéto síťové aplikace docela fail.

 4. kamzl napsal:

  A když už tu máte recenzi na tuhle 8 řadu umí třeba blokaci reklamních mailů? nebo pokud mi poradíte nějaký program který to umí budu rád. denně mi chodí mraky reklamních mailů a nevim jak na ně. Už mě nebaví mazat denně skoro 100 mailů ve kterých mi nabízej něco co nechci.

  Není nějaká databáze která by se někam dala a tak mi ti maily nechodily? bez nutnosti zadávat zvlášť každou mailovku a blokovat ji?

  Nehledě na to že mám nastavený alert na mobil takže mi to štve 2x.

  dik za odp. pokud možno na mail.

 5. jara napsal:

  Skvělý antivir který funguje, je zdarma a nezatěžuje počítač.
  Měl jsem NOD 32, Microsoft Security Essentials a Avira.
  Všechny byly co do ochrany PC stejně dobré ale zatížily PC o 10 až 15% více než Avast. Navíc s ním nemusím řešit dokola licenci jako u Esetu, i když jsem ji měl zaplacenou na rok, tak po 7 měsících neustále dokola ověřovala jestli je platná. Můžu jen doporučit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*